Hoppa till innehållet
Ungdomslandslagens trupper sommaren 2021
Ungdomslandslagens trupper sommaren 2021
12 juli 2021

Ungdomslandslagens trupper sommaren 2021

Våra ungdomslandslag är tillbaka på basketplanerna den här sommaren, för första gången sedan 2019. Under juli och augusti blir det träningsläger, träningslandskamper och NM.

Här hittar du de uttagna trupperna för respektive landslag, och deras schema för sommaren. 

Damer U20

Stina Almqvist | RIG Mark
Lisa Bolander | Uppsala Basket
Eira Borgh | IK Eos
Rebecka Ekström | Memorial University, USA
Miranda Elebring | Mark Basket
Emelie Erlandsson | Lynn University, USA
Lovisa Fjellner | RIG Luleå 
Mimmi Hahne | Luleå Basket
Lovisa Hevinder | RIG Luleå
Ida Jonsson Ojala | Norrköping
Vanessa Jurewicz | Northe. Oklahoma, USA
Sylvia Leth | Alvik Basket
Blanche Mampuya | Blackeberg Basket
Tova Sabel | Penn State, USA
Sanna Ström | RIG Luleå
Freja Werth | RIG Luleå 

12-18 juli: Södertälje, Läger
19-23 juli: Södertälje, Träningslandskamper

19/7 16:00 SWE-FIN
20/7 16:00 SWE-FIN
22/7 16:00 SWE-ISL
23/7 16:00 SWE-ISL  

 

Herrar U20

Sebastian Andersson | Grupo Inmapa, SPA
Zaba Bangala | Trinity Prep School, USA
Hugo Bergström | Norrköping Dolphins
Ali Dibba | Fryshuset
Denzel George | BC Luleå
William Humer | RIG Luleå
David Jolinder | Norrköping Dolphins
Ibbe Klintman | U. Central Arkansas, USA
Nemanja Kutic | Fryshuset
Anton Lindqvist | Umeå Bskt
Dante Love | Eckerd College, USA
Romeo Myrthil | RIG Mark
Jacob Månsson | RIG Luleå
Barra Njie | Fryshuset
Kenny Pohto | Wichita State, USA
Ludwig Tilliander | Pallacanstro, ITA

12-18 juli: Södertälje, Läger
19-23 juli: Estland, Träningslandskamper

20/7 19:30 SWE-EST
21/7 17:00 SWE-FIN
22/7 17:00 ICE-SWE
23/7 Brons eller finalmatch

 

Damer U18

Karolina Andersson | Norrköping Dolphins
Helena Axelsson | RIG Luleå
Marwa Bedzivi | Fryshuset Basket
Sara Berglund | RIG LulEå 
Saga Eklöv | Norrköping Dolphins
Diana Eliasson | RIG Luleå
Emilia Englund | Södertälje BBK
Emilia Forss | Wetterbygden Sparks
Hanna Hansson | RIG Luleå 
Alma Larsson | RIG Mark
Emma Lundgren | RIG Luleå 
Edessa Noyan | Södertälje BBK
Elina Olsson | RIG Mark
Astrid Frankl Sandberg | Fryshuset
Tilda Sjökvist | Wetterbygden Sparks
Wilma Sörensen | Mark Basket
Makolla Toure Bagayegou | Högsbo Basket
Kajsa Åhlberg | RIG Mark 

8-14 augusti: Södertälje, Läger
15-20 augusti: Kisakallio (Finland), Nordiska Mästerskapen

 

Herrar U18

William Berg | RIG Luleå 
Emanuel Lundmark | Umeå BSKT
Elliot Cadeau | Bergen Catholic, USA
Matteo Macchi | Pallacanestro Robur et Fides, ITA
Noel Elzer | Borås Basket
Atle Mellquist | RIG Luleå 
Villiam Garcia Adsten | Casademont Zaragoza, SPA
Tyson Oghene | St. Maria Goretti, USA
Filip Karras | RIG Mark
Elias Reining Ekdahl | RIG Luleå 
William Kermoury | Södertälje BBK
Felix Smedjeback | RIG Luleå 
Bobi Klintman | Sunrise Christian Academy, USA
Tunde Vahlberg | AIK Basket
Mikai Klintman | RIG Mark
Laban Westman | RIG Luleå 
Hugo Lilja | Norrköping Dolphins
Hugo Åkerhielm | AIK Basket
Vilhelm Bodingh | RIG Mark
Felix Broström | RIG Mark
Melker Delryd | RIG Mark
Tim Jonsson | RIG Mark
Anton Politis | Nässjö Basket
Stellan Rajaofera | Antibes Sharks, FRA 

8-15 augusti: Södertälje, Läger
16-21 augusti: Kisakallio (Finland), Nordiska Mästerskapen 

 

Damer U16

Tiffany Barbosa | Blackeberg Basket
Lovisa Bengtsson | B305
Felicia Delläng | Haga Haninge
Josefine Enander | Södertälje BBK
Ella Hallonqvist | Malbas BBK
Olivia Harm | Alvik Basket
Kenaya Klintman | IK Eos
Lova Lagerlid | Sigtuna Basket
Kajsa Levin | Skuru Basket
Alva Lindvall | B305
Kajsa Svensson | Haga Haninge
Tilde Lundkvist | Uppsala Basket
Edith Månsson | Malbas BBK
Svea Rolander | Södertälje BBK
Hanna Stoltész | Wetterbygden Basket
Tilda Trygger | AIK Basket
Frida Wernstedt | Borås Basket
Lovisa Åsbrink Höse | AIK Basket
Isabella Berhane | AIK Basket
Alice Curman | Alvik Basket
Amanda Novakovic | Fryshuset
Tairat Samuel-Afolabi | AIK Basket
Diora Ressaissi | B305
Marta Silina | Uppsala Basket

23-29 juli: Södertälje, Läger
30 juli-4 augusti: Kisakallio (Finland), Nordiska Mästerskapen 

 

Herrar U16

Samir Ahmed | Alvik Basket
Linus Blixman | Ytterby IS
Tim Broth | Onsala Pirates
Anton Johansson | Marbo Basket
Elliot Mogren | Fryshuset
Kaspar Mårtenson | Skuru Basket
Bilal Osman | Hammarby Basket
Jake Palmer | Djurgården
Marcus Pernyer | Kungsholmen BBK
John Ridger | Hammarby Basket
Hugo von Rosen Okehie | Malbas BBK
Gustav Schilström | Södertälje BBK
Edwin Soamo | Fryshuset
Oliver Stefanovic | Malbas BBK
Cedric Taylor | Hammarby Basket
Ralph Thunborg | Alvik Basket
Gustav Vågström | Östersund Basket
Oskar Wickström Stümer | Alvik Basket
Eddie Hedqvist-Jallow | Fryshuset
Linus Holmström Riddervold | KFUM Lidingö
Max Lidman | Fryshuset
Viktor Lukic | Södertälje BBK
Adam Massarsch | Alvik Basket
Gustav Skogsjö | Fryshuset

23-29 juli: Södertälje, Läger
30 juli-4 augusti: Kisakallio (Finland), Nordiska Mästerskapen

 

Damer U15

Ebba Bergegård | Alvik
Liv Blomkvist | Fryshuset
Nike Borg | Fryshuset
Lily Bosemark | IK Eos
Elsa Bröms | BK Gladan
Jaidyn Caldwell | IK Eos
Lourdes Da Silva Costa | AIK Basket
Celina Donyo | Lugi Basket
Sofia Ekh | Västerås
Vilma Eklund | AIK Basket
Ebba Eriksson | Kvarnby Basket
Erika Fernandez Curic | Estudiantes
Maja Frey | Alvik Basket
Emelia Grün | Marbo
Hanna Hilberth Alvik
Olivia Hultgren | Dolphins
Meja Hänsel  | Åkersberga
Hanna Jolinder | Alvik
Hanna Kajevic | Dolphins
Christina Karmouzi Siegel | Skuru
Maria Konjicki | AIK
Leya Landin | AIK
Asta Olsson | Växjö 
Sara Omran | Dolphins
Anja Pilipovic | Kvarnby
Elin Quintanilla Albertsson | IK Eos
Elise Rudolfsson | Spånga
Felicia Schölander | Haga
Emilia Siciliano | Malbas
Frida Truedsson | Lobas 

8-14 augusti: Södertälje, Läger

 

Herrar U15 

Alex Cigoja | Södertälje
Anton Fontin | Blackeberg
Benji Musoke | Södertälje
Bryan Amadusun | Södertälje
Casper Pohto | Fryshuset
Edvin Lindvall | Lobas
Elia Carleklev | Växjö
Elliott Broström | Lundby
Ellis Kling | Fryshuset
Emel Music | KFUM Göteborg
Emil Krook | Wetterbygden
Ethan Lin | Kalifornien, USA
Filip Hedman | Lobas
Filip Larsson | BK Marbo
Hakim Al Tumi | Fryshuset
Isak Andersson | KFUM Umeå 
Isak Homelius Wetterbygden
Julius Berglund Price | Fryshuset
Leo Ryott | Alvik
Ludvig Lindby | Södertälje
Nathan Nzonyaansi | Blackeberg
Robert Haegerstrand | Djursholm
Samuel Obenjo | Sollentuna
Sebastian Hallberg | Högsbo
Senay Robel Tekle | Blackeberg
Simon Ögren | Täby
Tage Henning | Blackeberg
Theo Kermoury | AIK
Tim Karlsson | KFUM Göteborg
Wilmer Christensen | Blackeberg 

8-14 augusti: Södertälje, Läger

 

Alla kallelser till landslagen finns samlade här >>>

 

3x3-landslagen tillbaka för EM-kval
3x3-landslagen tillbaka för EM-kval
25 jun 2021

Det är inte bara damlandslaget som spelar viktiga matcher under...

Elin Gustavssons historiska milstolpe
Elin Gustavssons historiska milstolpe
17 nov 2020

I och med sin debut i damlandslagets vinst mot Israel i lördag är nu Elin...

Vi söker fler landslagsledare!
Vi söker fler landslagsledare!
20 sep 2019

Vill du vara vara en del av Basketlandslagen? Vi vill nu ge möjligheten för...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago