Hoppa till innehållet
U15-landslagens första trupper kallade till läger
U15-landslagens första trupper kallade till läger
22 juni 2022

U15-landslagens första trupper kallade till läger

Under sommaren samlas U15-landslagen för läger två gånger, i månadsskiftet juni-juli och i augusti, i samband med en turnering i Danmark. Här hittar du de kallade spelarna i DU15- respektive HU15-landslagen för lägret 28 juni-3 juli. 

DAMER U15

Kallade spelare
Alma Massarsch | Alvik Basket
Hedda Håkansson | Alvik Basket
Alva Hägerström | Äli Basket
Isabelle Henningsson Marbo Basket
Astrid Vågerud Norrköping Dolphins
Kalina Krupnikovic AIK Basket
Belize Ibanez KFUM Blackeberg
Kiden Andarea Ladu Eskilstuna Basket
Billie Stockholmer | Alvik Basket
Lina Masrour | AIK Basket
Carlie Billing | Malbas
Lisen Curman | Alvik Basket
Ebba Jägre | Alvik Basket
Maureen Yuniniu | Brahe Basket
Ella Bojic | Malbas
Meja Rotviker Bexell | Brahe Basket
Ella Strömdahl | Uppsala Basket
Märtha Ursberg | Helsingborg BBK
Elvira Yao | Södertälje BBK
Nowa Björkhede | Onsala Pirates
Emma Moog | Älmhult Beasts BC
Nyomi Hahn | Malbas
Emma Olausson | New Heights NYC 15U
Rachel Nyamesah | Botkyrka Basket
Hanna Biwersi | Södertälje BBK
Shiloh Kalenga | Fryshuset Basket
Hanna Tjernberg | Danderyd Basket
Siri Dahlkild | Fryshuset Basket
Hannah Andersson | Marbo Basket
Ya Ida Sköld | Malbas

Reserver:
Alexandra Nistor | IK Eos
Lisa Palmer | KFUM Blackeberg
Celia Pravita | Helsingborg BBK
Nova Szabo | Spånga Basket
Julia Sauma | Spånga Basket
Siri Tallheden | Marbo Basket

Schema
28 juni-3 juli: Läger, Södertälje
8-11 augusti: Läger
12-14 augusti: Turnering i Vejen, Danmark 

 

HERRAR U15

Kallade spelare
Adin Isovic | Västerås Basket
Lennart Payne | IK Eos
Albin Skoglund | Varbergs Basket
Leo Klüft Degbor | Malbas
Arvid Strömsten | KFUM Umeå
Linus Victorin Verkruyssen | Hammarby Basket
Axel Grytberg | Blackeberg Basket
Ludvig Ljung | Söderköping Basket
Benjamin Espinoza | Blackeberg Basket
Ludvig Prytz | Alvik Basket
Cheick-Oumar Fadiga | Hammarby Basket
Lukas Wallengren | Åkersberga Basket
David Högström | Stenungsunds Basket
Maximus Karamouzis | Alvik Basket
David Toure Bagayegou | Högsbo Basket
Noel Hedeback | Onsala Pirates
Ephraim Bahati | Högsbo Basket
Sandro Löwgren Madeira | Central Basket
Gustaf Blomberg | Tureberg BK
Sixten Smedjeback | Malbas
Hamza Tuco | AIK Basket
Tim Söderman | Södertälje BBK
Harald Lilljeqvist | Danderyd Basket
Tor Enevret | Central Basket
Joakim Dumon | Alvik Basket
Viggo Martinsson | Bankeryd basket
Joel Jordell | Blackeberg Basket
Vilhelm Jennlinger | Uppsala Basket
Kevin Obenjo | AIK Basket
Winston Ilori | Hammarby Basket 

Reserver:
Alexander Jonson | Brahe Basket
Filip Milivojevic | Uppsala Basket
André Citré | Malbas Basket
Ibrahim Kulmiye | Haga Haninge
Casper Möller | Åkersberga Basket
Moustapha N'dong | Fryshuset Basket
Dante Lindahl | Lidingö Basket
Noah Tekeste | Spånga Basket

Schema
28 juni-3 juli: Läger, Södertälje
8-11 augusti: Läger
12-14 augusti: Turnering i Vejen, Danmark

 

-------------------------------------------

 

Häng med på sociala medier!
Följ Sweden Basketball på sociala medier för allt det senaste om ungdomslandslagen under sommarens läger, NM och ungdoms-EM.

Instagram: @swe.basketball >>>
Facebook: Basketlandslagen >>>
Twitter: @swebasketball >>>

 

3x3-landslagens trupper kallade inför sommaren
3x3-landslagens trupper kallade inför sommaren
31 maj 2022

Även våra 3x3-landslag i U17-åldersklassen är tillbaka den här sommaren....

3x3-landslagen tillbaka för EM-kval
3x3-landslagen tillbaka för EM-kval
25 jun 2021

Det är inte bara damlandslaget som spelar viktiga matcher under...

Elin Gustavssons historiska milstolpe
Elin Gustavssons historiska milstolpe
17 nov 2020

I och med sin debut i damlandslagets vinst mot Israel i lördag är nu Elin...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago