Hoppa till innehållet
Ungdomslandslagstrupperna till BSBC uttagna
Ungdomslandslagstrupperna till BSBC uttagna
3 december 2019

Ungdomslandslagstrupperna till BSBC uttagna

För de svenska ungdomslandslagen innebär jul och nyår träningsläger och Baltic Sea Basketball Cup. Här är spelarna som är uttagna till Södertäljelägret i mellandagarna och den efterföljande turneringen.

Varje år under mellandagarna inleds den nya landslagssäsongen, där U16- och U18-landslagen samlas för traditionsenligt läger i Södertälje 27-30 december. I den pågående utvecklingen av landslagsverksamheten genomförs ingen sen selektering under lägret, för andra året i rad. Trupperna som är uttagna till Södertälje är samma trupper som åker till Estland för att spela BSBC.

- Vi tror inte på modellen att samla 15 spelare till ett läger och sedan dagen innan avresa till en turnering säga till tre av dem att "ni fick inte följa med den här gången, vi gjorde en laguttagning där ni inte ingick", resonerar Fredrik Joulamo, landslagsansvarig.

- Vi tror att de tolv spelarna som vi redan innan läger eller turnering plockar ut för att de spela, att om de känner den tryggheten och vet förutsättningarna redan innan, så får vi bättre presenterande spelare som i slutändan kommer kunna tillgodogöra sig mer av träningarna och förberedelserna som krävs inför matcherna.

Här är de uttagna landslagstrupperna:

Damer U16
Ida Allberg, Haga Haninge
Alva Mofalk, Västerås
Helena Axelsson, Östersund
Edessa Noyan, Botkyrka BK
Tove Caesar, Spånga Basket
Matilda O’Connor, Norrort (R)
Saga Eklöf, Norrköping Dolphins
Stella Szabo, Spånga Basket
Emilia Englund, SBBK
Wilma Sörensen, Borås Basket
Alice Gudmundsson Barle, Äli
Filippa Tilliander Löfqvist, Malbas
Ester Karlsson Kapetanovic, Malbas (R) 
Makolla Toure Bagayegou, Högsbo Basket

Reserver på hemmaplan
Emilia Forss, Åkersberga
Lova Mörck Samuelsson, Gävle
Tilde Månsson, SBBK
Hannah Van Rooij, Blackeberg

Herrar U16
Max Andersson, ÅBBK (R)
Mikai Mitchum Klintman, Trelleborg
Hannes Brasch, Blackeberg
David Lindqvist Sana, Högsbo
Eliot Cadeau, High School N.J.
Dante Myrthil, AIK
Tim Jonsson, Spånga
Ludwig Sjödin, Hammarby
William Kermoury, Södertälje
Felix Smedjeback, Malbas
Herman Kihlman, Högsbo
Tunde Vahlberg Fasasi, AIK
Efraim Kouame, Högsbo
Samuel Pernyér,Kungsholmen (R)

Reserver på hemmaplan
Edwin Sunnebo, Hammarby
Ted Dunér, AIK
Cajus Brehmer, Uppsala
Elias Andersson, Umeå

Damer U18
Stina Almqvist, RIG Mark
Lovisa Ejbyfeldt, Onsala Pirates
Matilda Ekh, RIG Luleå
Miranda Elebring, Marbo Basket
Lovisa Fjellner, RIG Luleå
Sylvia Leth, Alvik Basket
Malva Lorensson, RIG Luleå
Emma Lundgren, RIG Luleå
Julia Nyström, IK EOS
Ida Jonsson Ojala, Norrköping Dolphins
Sanna Ström, RIG Luleå
Freja Werth, RIG Luleå
Lisa Bolander, Uppsala Basket (R)
Vera Söderblom, RIG Luleå (R)

Reserver på hemmaplan
Viktoria Berg, RIG Mark
Sara Berglund, RIG Luleå
Elina Olsson, RIG Mark
Tilda Sjökvist, Wetterbygden Sparks

Herrar U18
Nils Botold, Umeå Basket
Nemanja Kutic, AIK Basket
Jacob Burke, Norrköping Dolphins
Atle Mellquist, RIG Luleå
Melker Delryd, RIG Luleå
Romeo Myrthil, RIG Mark
Elias Ekdahl Reining, KFUM Fryshuset
Jakob Månsson, RIG Luleå
Jacob Jangered, RIG Mark
Rickard Rietz, RIG Mark
Simon Klaasma, Köping Stars
Tom Sanne, RIG Mark
Jaxon Collier Broms, RIG Mark (R)
Filip Gewert, Potugal - Imortal (R)

Reserver på hemmaplan
Bobbi Klintman, RIG Mark
Laban Westman, RIG Luleå

---------------------------------------------

 


Förklaring
(R) innebär reserv som deltar på Södertäljelägret, men åker inte till BSBC. 

Om Baltic Sea Basketball Cup
Baltic Sea Basketball Cup spelas varje år efter nyår, den här gången 2-5 januari 2020. BSBC spelas i Tallin, Estland och är en landslagsturnering där Sverige, Finland, Estland och Lettland deltar med sina U16- och U18-landslag, damer och herrar.

Matcherna sänds live här: http://www.bsbc.ee/en

Sveriges motstånd i OS-kvalet
Sveriges motstånd i OS-kvalet
27 nov 2019

Sveriges motståndare i OS-kvalet blir Kanada, Belgien och Japan och gruppen...

Allt inför OS-kvallottningen
Allt inför OS-kvallottningen
26 nov 2019

När damlandslaget för tredje gången någonsin ska delta i ett OS-kval är...

Sverige fyra i EM-kval power ranking
Sverige fyra i EM-kval power ranking
20 nov 2019

Sverige seglar upp på fjärde plats i FIBA:s inofficiella power ranking för...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago