Hoppa till innehållet
Ungdomslandslagens trupper kallade inför sommaren
Ungdomslandslagens trupper kallade inför sommaren
20 maj 2022

Ungdomslandslagens trupper kallade inför sommaren

I sommar blir det en fullspäckad landslagssommar igen. För första gången sedan 2019 har vi Ungdoms-EM att se fram emot, och det kommer även att spelas Nordiska Mästerskap innan dess. Innan midsommar samlas alla ungdomslandslag i Södertälje för uppstartsläger - här hittar du alla kallade spelare för respektive landslag, samt schemat för sommaren.

Landslagssommaren startar med en veckas läger i Södertälje 15-22 juni, där alla sex ungdomslandslag (U16, U18, U20) kommer att vara på plats samtidigt - och även våra seniorlandslag. Damerna har ett läger med fokus på framtidsnamn 11-15 juni, och herrlandslaget samlas 20 juni för uppladdning inför de avgörande VM-kvalmatcherna.
Så vill du se våra landslagsspelare in action, välkommen till Täljehallen mellan 11-24 juni!

Här nedan följer kallade trupper för U16-, U18- och U20-landslagen, och deras sommarschema med läger och mästerskap.

 

DAMER U20

Kallade spelare
Zaliah Adam | Salt Lake Community College
Emma Johansson | Wetterbygden Sparks
Stina Almqvist | Penn University
Ida Jonsson Ojala | Capilano University
Diana Collins | HS Brookwood
Alma Larsson | RIG Mark
Lovisa Ejbyfeldt | Onsala
Emma Lundgren | RIG Luleå
Matilda Ekh | Michigan State
Julia Nyström | Saint Joseph University
Astrid Frankl Sandberg | Fryshuset Basket
Tilda Sjökvist | Wetterbygden Sparks
Hanna Hansson | RIG Luleå
Sanna Ström | Kansas University
Lovisa Hevinder | University of Texas at Tyler
Freja Werth | Ualbany
Anna Häger | RIG Luleå
Kajsa Åhlberg | RIG Mark

Reserver:
Lisa Bolander | Holland College
Vera Söderblom | RIG Luleå
Lea Gnesutta | AIK
Matilda Söderlund | South Plains College

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
23-27 juni: Turnering, Frankrike
6-17 juli: Ungdoms-EM, Ungern

 

HERRAR U20

Kallade spelare
Sebastian Andersson | Umeå BSKT 
Carl Birgemo | Kalmar Saints
Nils Botold | Umeå BSKT 
Felix Broström | RIG Mark
Oliver Cupan | RIG Mark 
Melker Delryd | RIG Mark
Wilhelm Falk | UCAM Murcia 
Sebastian Forsling | New Mexico
Jacob Hadi | Norrköping Dolphins 
Bobi Klintman | Wake Forest
Hugo Lilja | Norrköping Dolphins 
Anton Lindqvist | Umeå BSKT
Atle Mellquist | RIG Luleå 
Romeo J Myrthil | Dartmouth College
Jacob Månssson | New Jersey 
Kenny Pohto | Wichita State
Tom Sanne | Uppsala Basket 
Isac Åhnstrand | KFUM Sundsvall

Reserver:
Melker Lindblom | Umeå BSKT 
Arvid Lindgren | Åkersberga

Anton Politis | Nässjö Basket 
Ademar Santos | KFUM Central

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
3-5 juli: Läger, Södertälje
6-7 juli: Träningsmatcher, Finland
12-25 juli: Ungdoms-EM, Georgien

 

DAMER U18

Kallade spelare
Ida Allberg | RIG Luleå 
Tiffany Barbosa | RIG Luleå
Tove Bengtsson Caesar | RIG Luleå 
Saga Eklöv | Norrköping Dolphins
Emilia Englund | Södertälje BBK 
Emilia Forss | Wetterbyggden Sparks
Olivia Harm | Alvik Basket 
Alma Johansson | IK EOS
Elle Johansson | Luleå BBK 
Lova Lagerlid | RIG Luleå
Alva Mofalk | RIG Luleå 
Edessa Noyan | Södertälje BBK
Stella Szabó | RIG Luleå 
Wilma Sörensen | RIG Mark
Filippa Tilliander Löfqvist | Norrköping Dolphins 
Tilda Trygger | RIG Luleå
Lovisa Åsbrink Höse | RIG Luleå 
Alice Curman | Alvik Basket 

Reserver:
Sara Basaran | Malbas Basket 
Kajsa Levin | Alvik Basket

Linnea Malmgren | IK EOS 
Filippa Sörensson | Djurgården IF

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
26-28 juni: Läger inför NM, Södertälje
29 juni-4 juli: NM, Finland
22-24 juli: Läger, Södertälje
6-14 augusti: Ungdoms-EM, Grekland

 

HERRAR U18

Kallade spelare
Vilhelm Bodingh | RIG Mark 
Elliot Cadeau | Bergen Catholic, Oradell NJ
Villiam Garcia Adsten | UCAM Murcia 
Jesper Hallberg | Högsbo Basket
Eddie Hedqvist Jallow | Fryshuset Basket 
Linus Holmström Riddervold | College Italien
William Kermoury | Södertälje BBK 
Herman Kihlman | Högsbo Basket
Max Lidman | Fryshuset Basket 
Matteo Macchi | Robur et Fides
Adam Massarsch | Alvik Basket 
Mikai Klintman | RIG Mark
Kaspar Mårtenson | RIG Mark 
Tom Nilsson | Åkersberga Basket
Felix Smedjeback | RIG Luleå 
Cedric Taylor | RIG Luleå
Tunde Vahlberg Fasasi | Promitheas Patras 
Gustav Vågström | Jämtland Basket 

Reserver:
Max Andersson | RIG Mark 
Leo Bryne | Alvik Basket

Felix Masud | Södertälje BBK 
Colin Mcinerney | Djurgården Basket 

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
26-28 juni: Läger inför EM, Södertälje
29 juni-4 juli: NM, Finland
18-21 juli: Läger, Södertälje
25 juli-8 augusti: Ungdoms-EM, Rumänien 

 

DAMER U16

Kallade spelare
Ida Billing | IK EOS
Nike Borg | Fryshuset Basket
Lourdes Da Silva Costa | AIK Basket
Maja Dilén | Åkersberga Basket
Sofia Ekh | Västerås Basket
Maja Frey | Alvik Basket
Meja Hänsel | Åkersberga Basket
Christina Karamouzi Siegel | Fryshuset Basket
Sara Omran | Norrköping Dolphins
Liv Blomkvist | Fryshuset Basket
Jaidyn Caldwell | IK EOS
Agnes Demnert | Danderyds Basket
Celina Donyo | Lugi BBK
Erica Fernandez Curic | Real Canoe Spanien
Emilia Grün | Marbo BK
Hanna Kajevic | Norrköping Dolphins
Leya Landin | Hammarby Basket
Elise Rudolfsson | Spånga Basket 

Reserver:
Emmy Ersdala | Västerås Basket
Felicia Schölander | KFUM Haga Haninge
Olivia Hultgren | Norrköping Dolphins
Agnes Widén | Visby Ladies 

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
26-28 juni: Läger inför NM, Södertälje
29 juni-4 juli: NM, Finland
29-31 juli: Läger, Södertälje
1-5 augusti: Turnering, Portugal
14-28 augusti: Ungdoms-EM, Montenegro

 

HERRAR U16

Kallade spelare
Nathan Amoran | Jämtland basket 
Joel Barenthein | Alvik Basket
Julius Berglund Price | Fryshuset Basket 
Elliot Broström | Lundby Basket
Alliou Fall | Hammarby Basket 
Anton Fontin | KFUM Blackeberg
Robert Haegerstrand | Danderyd 
Sebastian Hallberg | Högsbo Basket
Isak Homelius | Wetterbygden 
Theo Kermoury | AIK
Samuel Kirotar Obenjo | Sollentuna Basket 
Filip Larsson | BK Marbo
Ethan Lin | Spanien 
Ludvig Lindby | Södertälje BBK
Emel Music | KFUM Göteborg 
Nathaniel Nzonyansi | Blackeberg Basket
Caspar Pohto | Fryshuset Basket 
Simon Tekeste | Blackeberg Basket

Reserver:
Isak Andersson | KFUM Umeå 
Joel Berhan | BC Luleå

Ellis Kling | Fryshuset Basket 
Otis Leuhusen Laurie | IK EOS

Schema
15-22 juni: Läger, Södertälje
26-28 juni: Läger inför NM, Södertälje
29 juni-4 juli: NM, Finland
18-21 juli: Läger, Södertälje
22-25 juli: Turnering, Portugal
8-21 augusti: Ungdoms-EM, Bulgarien

 

Häng med på sociala medier!
Följ Sweden Basketball på sociala medier för allt det senaste om ungdomslandslagen under sommarens läger, NM och ungdoms-EM.

Instagram: @swe.basketball >>>
Facebook: Basketlandslagen >>>
Twitter: @swebasketball >>>

Damlandslaget samlas för juniläger
Damlandslaget samlas för juniläger
10 maj 2022

Årets första damlandslagstrupp kallas till läger 11-15 juni, och...

Damlandslaget till Uppsala
Damlandslaget till Uppsala
12 nov 2021

På söndag börjar damernas EM-kval i basket. Nu är det klart att en av...

David Visscher blir förbundscoach
David Visscher blir förbundscoach
27 okt 2021

Det blir den erfarne David Visscher som tar den fjärde positionen som...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago