Hoppa till innehållet
Ungdomslandslagens trupper kallade
Ungdomslandslagens trupper kallade
7 maj 2019

Ungdomslandslagens trupper kallade

Sommaren närmar sig, och med den vår intensivaste period för våra ungdomslandslag (U16, U18, U20). Nu har spelarna blivit kallade, och här är trupperna inför sommarens första läger i Norrköping.

Damer U20

Anna Ekerstedt, Mark Basket Reserver:
Anna Golob, Mark Basket Emma Ström, RIG Luleå
Cajsa Uhrström, WB Sparks Ndey Ramou Jeng, Uppsala Basket
Cecilia Holmberg, RIG Luleå Sofia Inoussa, Blackeberg
Ellen Hahne, Wake Forest (USA) Vanessa Taylor, Norrköping
Elin Fredrikson, Högsbo  
Emilia Axelsson, Mark Basket  
Helen Haegerstrand, Alvik Basket  
Lovisa Hjern, Norrköping Dolphins  
Matilda Åhlberg, RIG Luleå  
Moulayna Johnson Sidi Baba, AIK Basket  
Patricia Elias, Telge Basket  
Precious Johnson, RIG Mark  
Sara Lundqvist, IK Eos  
Signe Paulsson Glantz, Brigham Young (USA)  
Sofie Persson, RIG Luleå  
Stephanie Visscher, Stephen F Austin (USA)  

 

Herrar U20

Anton Jansson, Fryshuset Reserver: 
Alexander Yemane, Jämtland Basket Amin El Amrani, South Kent Prep (USA)
Beni Fungula, Casper CC (USA) David Johansson, AIK 
David Czerapowicz, Davidson (USA) Lojong Andarea Ladu, Cuesta JC (USA)
David Höök, Eastern Wyoming JC (USA) Luka Babic, Köping Stars
Daniel Love, Mercer (USA) Simon Findén, RIG Luleå
Felix Lemetti, Fairfield (USA) Ville Larsson, BC Luleå
Gustav Moberg, RIG Luleå  
John Thörnblom, Zentro basket (Spanien)  
Jonathan Eriksson, Norrköping Dolphins  
Musa Jen  
Olle Lundqvist, Ponferrada (Spanien)  
Oskar Palmquist, RIG Mark  
Tim Carlsten, RIG Mark  
Wiggo Wiberg, RIG Luleå  

 

Damer U18 (ej med på Norrköpingslägret, åker till Frankrike)

Stina Almqvist, RIG Mark Reserver:
Melina Curiander, RIG Mark Deborah Alem, AIK Basket
Lovisa Djurström, RIG Mark Eira Borg, Wetterbygden Sparks
Matilda Ekh, RIG Luleå Rebecka Ekström, Norrort
Alma Elsnitz, RIG Luleå Emelie Erlandsson, Alvik Basket
Lovisa Fjellner, RIG Luleå  
Mimmi Hahne, RIG Luleå (reserv)  
Sylvia Leth, Alvik Basket  
Julia Nyström, IK Eos  
Ida Jonsson Ojala, Norrköping  
Tova Sabel, Alvik Basket  
Sanna Ström, RIG Luleå  
Freja Werth, RIG Luleå  
Malva Lorentsson, RIG Luleå (reserv)  

 

Herrar U18

Sebastian Andersson, Zaragoza (SPA) Reserver:
Zaba Bangala, Trinity Prep (USA) Jaxon Collier Broms, RIG Mark
Hugo Bergström, Norrköping Denzel George, BG Luleå
Alan Brzezinski, RIG Mark Aron Hedqvist Jallow, Fryshuset Basket
Oliver Cupan, RIG Mark Leo Chatzianthanasiou Lettfält, Djurgården
Sebastian Forsling, RIG Mark  
Elias Hortlund, RIG Luleå  
Jacob Jangered, RIG Mark  
David Jolinder, Alvik Basket  
Simon Klaasma, Köping Basket  
Pelle Larsson, RIG Luleå  
André Lorentsson, RIG Mark  
Dante Love, Dr Phillips HS (USA)  
Rickard Rietz, RIG Mark  
Ludwig Tilliander, Borgo Manero (ITA)  
Hugo Waldeck, Murcia (SPA)  

 

Damer U16

Agnes Hahne, Spånga Basket Reserver:
Alva Svensson, BK Marbo Alma Larsson, KFUM Nässjö
Astrid Frankl Strandberg, Fryshuset Basket Anna Häger, BK Marbo
Diana Eliasson, Viby Basket Lovisa Löfgren, Gammelstads BBK
Emma Johansson, Fourm Basket Sara Berglund, Fryshuset Basket
Emma Lundgren, Västerås Basket  
Emmie Persson-Bandh, Köping Basket  
Ester Olsson, AIK Basket  
Kajsa Åhlberg, Skuru Basket  
Karolina Andersson, Norrköping  
Moa Löfgren, Norrköping  
Sofia Fasth Gillstedt, Djursholm  
Tilda Sjöqvist, Brahe Basket  
Tintin Henningson, KFUM Nässjö  
Vendela Lingqvist, AIK Basket  
Vera Söderblom, Högsbo Basket  

 

Herrar U16

Atle Mellquist, Alvik Basket Reserver:
Bobi Klintman, Trelleborg Anton Politis, KFUM Nässjö
Elias Ekdahl Reining, Fryshuset Basket Melker Lindblom, Umeå Basket
Elias Nilsson, AIK Basket Malte Eriksson, Huddinge Basket
Felix Broström, Lundby Nsele Bangala, Fryshuset Basket
Noel Elzer, BK Marbo  
Hugo Lilja, Norrköping Dolphins  
Victor Nilsson, Södertälje BBK  
Axel Henning, Alvik Basket  
Hugo Åkerhielm, Kungsholmen Basket  
Laban Westman, Tureberg  
Markus Takamgno, Hammarby  
Melker Delryd, AIK Basket  
Philip Gjerulf, Åkersberga  
David Apell, Onsala Pirates  
William Berg, Fryshuset Basket  
Elijah Clarance gör succé i Holland
Elijah Clarance gör succé i Holland
5 nov 2019

Elijah Clarance stormtrivs i Holland, Billy Magarity fortsätter leverera och...

Jerebko glänste mot Panathinaikos
Jerebko glänste mot Panathinaikos
30 okt 2019

Jonas Jerebko gjorde 14 poäng och tog 6 returer mot storlaget Panathinaikos i...

Utlandskollen - Taylor klippa i Madrid
Utlandskollen - Taylor klippa i Madrid
22 okt 2019

Taylor gör fortsatt succé i Real Madrid, Johan Löfberg scorar och sänker Hugo...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago