Hoppa till innehållet
Crespi om avancemang: “Bästa sättet att fira är att spela hårt”
Crespi om avancemang: “Bästa sättet att fira är att spela hårt”
3 februari 2021

Crespi om avancemang: “Bästa sättet att fira är att spela hårt”

Sverige är ett av tre lag, tillsammans med Belgien och Serbien, som redan är kvalificerade för EuroBasket 2021. Med ett mål uppnått är nästa mål klart: Att förbi gruppetta och obesegrade.

Förra veckan släppte FIBA den fjärde upplagan av sin Power Ranking. Svenske förbundskaptenen Marco Crespi har sett den, och han gillar den. Den visar att Sverige är det tredje mest formstarka laget, just bakom Belgien och Serbien.

– Jag tycker att det är en vacker bild som du kan titta på om och om igen, säger coach Crespi. Men det är en stor skillnad på att vara kvalificerad och att vara gruppetta. Målet är att vinna mot Montenegro och vara fortsatt obesegrade. 

Imorgon kväll, kl 17:40, spelar Sverige sin fjärde och sista match i grupp B. Avancemanget är klart sedan november, men om Sverige vinner, eller förlorar med högst 13 poäng, är de också klara gruppvinnare. Som en coach bör har han respekt för motståndaren, trots att Sverige redan slagit Montenegro i det här kvalet. Han lyfter att de spelade fin basket under slutspelet i EuroBasket 2019 och att de dessutom har fått förstärkning genom Jelena Dubljevic, som var Montenegros bästa poänggörare under EuroBasket 2017. Dessutom har de allt att spela för, när deras plats i sommarens slutspel fortfarande är mycket oviss.

"Detta är vårt lag" 

Den svenska truppen haft en omtumlande omsättning under kvalets gång, tack vare skador och sjukdomar, som gjort att förbundskaptenen fått anpassa sig inför varje fönster. Mot Montenegro är Sverige utan bland annat Amanda Zahui, Klara Lundqvist och Binta Drammeh.

Coach Crespi är dock inte den som tänker särskilt mycket på hur saker och ting kunde varit.

– Det är enkelt. Jag tänker på de 13 spelare som är här. Detta är vårt lag. 

När Marco Crespi gjorde sitt första framträdande som förbundskapten, i samband med kvalets öppningsmatch i Malmö i november 2019, deklarerade han att lagets stora mål är att kvalificera sig för EuroBasket 2021. Det levererade han, så vad nu? 

– Jag tycker det är viktigt att fira när du når ett mål. Men det bästa sättet att fira är att spela hårt. 

Matchen spelas den 4 februari kl 17:40 svensk tid och sänds i SVT1.Sveriges laguppställning mot Montenegro:

Namn

Född

Längd

Pos.

A-kamper

Moderklubb

Klubb 

Elin Eldebrink

1988

174

Guard

124

Södertälje BBK

Bourges (FRA)

Frida Eldebrink

1988

174

Guard

132

Södertälje BBK

Girona (SPA)

Matilda Ekh

2002

182

Forward

1

Västerås Basket

Luleå Basket

Nathalie Fontaine

1993

183

Forward

10

Fryshuset

Adana (TUR)

Elin Gustavsson

1993

187

Forward

1

Äli Basket

Hainaut (FRA)

Louice Halvarsson

1989

192

Center

131

Södertälje BBK

Tarbes (FRA)

Paulina Hersler

1994

190

Forward

10

Malbas

Battipaglia (ITA)

Kalis Loyd

1989

188

Forward

33

Malbas

Toulouse (FRA2)

Regan Magarity

1996

191

Forward

15

Norrköping UBF

Tarbes (FRA)

Freja Werth

2002

184

Forward

1

Höganäs Basket

RIG Luleå

Lovisa Hjern

1999

175

Guard

1

Norrköping 

Norrköping

Emma Johansson

2003

190

Center

1

Forum

Wetterbygden

Sverige-Israel flyttas efter sent FIBA-beslut
Sverige-Israel flyttas efter sent FIBA-beslut
30 sep 2022

För att möjliggöra för Euroleague-spelare att delta i VM-kvalet har...

Biljettsläpp Sverige - Israel i Stadium Arena
Biljettsläpp Sverige - Israel i Stadium Arena
20 sep 2022

Israel står på tur för Sverige i nästa hemmamatch i basketens VM-kval, den 13...

Dags för 3x3 U17-EM!
Dags för 3x3 U17-EM!
1 sep 2022

Efter det historiska avancemanget från EM-kvalet, är det i helgen dags för...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago