Hoppa till innehållet
U18- & U16-landslagstrupper till Södertäljelägret
U18- & U16-landslagstrupper till Södertäljelägret
3 december 2021

U18- & U16-landslagstrupper till Södertäljelägret

27-30 december hålls det årliga jullovslägret för U18- och U16-landslagen i Södertälje. Här hittar du trupperna som kallats till lägret för de fyra landslagen, samt reserver.

Vanligtvis brukar lägret följas upp av Baltic Sea Basketball Cup i Tallinn efter nyår. Men på grund av den rådande pandemisituationen har SBBF valt att inte delta i BSBC 2022. Detta då smittspridningen ökar och det blir för svårt och kostsamt att hålla resa och boende smittsäkra för deltagarna.

- Det är så klart jättetråkigt, men vi vill inte riskera att spelare och ledare ska bli sjuka och fastna i isolering i Estland, säger ungdomslandslagsansvarig Maria Modig.

Mellandagslägret för U16- och U18-landslagen i Södertälje 27-30 december blir däremot av och där får fler chansen att medverka istället.

- Vi kallar 18 spelare till varje lag istället för 12+2. På så sätt får coacherna möjlighet att se fler spelare redan nu, inför sommarens NM och EM. Och fler spelare får visa att just de ska ha en plats i landslaget till sommaren, säger Maria Modig.

Damer U18

Tilda Trygger | RIG Luleå
Edessa Noyan | Södertälje BBK
Lovisa Åsbrink Höse | RIG Luleå
Saga Eklöv | Norrköping Dolphins
Makolla Toure Bagayegou | Högsbo Basket
Emilia Englund | Södertälje BBK
Tiffany Barbosa | RIG Luleå
Lova Lagerlid | RIG Luleå
Filippa Tilliander | Norrköping Dolphins
Ida Allberg | RIG Luleå
Stella Szabo | RIG Luleå
Emilia Forss | Wetterbygden Sparks
Alva Mofalk | RIG Luleå
Alma Johansson | IK Eos
Olivia Harm | Alvik Basket
Wilma Sörensen | RIG Mark
Filippa Sörensson | Djurgården Basket
Hanna Soltesz | Wetterbygden Sparks

Reserver:
Tove Caesar, RIG Luleå
Kajsa Levin, Alvik BBK
Tuva Eklöv, Norrköping Dolphins
Himla Gross, Wetterbygden Sparks

 

Herrar U18

Vilhelm Bodingh | RIG Mark
Matteo Macchi | Robur Et Fides
Ted Dunér | AIK
Adam Massarsch | Fryshuset
Villiam Garcia Adsten | Murcia CB
Colin Mcinerney | Djurgården
Eddie Hedqvist-jallow | Fryshuset
Mikai Klintman | RIG Mark
Linus Holmström | College Basket
Kaspar Mårtenson | ROG Mark
Tim Jonsson | RIG Mark
Samuel Pernyer | RIG Luleå
William Kermoury | Södertälje BBK
Stellan Rajaofera | Antibes
Herman Kihlman | Högsbo Basket
Felix Smedjeback | RIG Luleå
Max Lidman | Fryshuset
Tunde Vahlberg Fasasi | Promitheas Patras

Reserver:
Max Andersson, RIG Mark
Oliver Stefanovic, RIG Luleå
David Lindquist Sana, Högsbo Basket
Gustav Vågström, Östersund

 

Damer U16

Klara Almroth | BK Gladan
Hanna Kajevic | Norrköping Dolphins
Ida Billing | IK Eos
Christina Karamouzi Siegel | Skuru Basket
Liv Blomkvist | Fryshuset Basket
Leya Landin | AIK Basket
Lourdes Da Silva Costa | AIK Basket
Felicia Schölander | KFUM Haga Haninge
Maja Dilén | Åkersberga Basket
Erika Fernandez Curic | Real Canoe
Sofia Ekh | Västerås Basket
Olivia Hultgren | Norrköping Dolphins
Hanna Hilberth | Alvik Basket
Elise Rudolfsson | Spånga Basket
Meja Hänsel | Åkersberga Basket
Greta Schei | Alvik Basket
Hanna Jolinder | Alvik Basket
Alma Kusgård | Norrköping Dolphins

Reserver:
Carmel Zewde, Skuru Basket
Maria Konjicki, AIK Basket
Emilia Grün, Marbo Basket
Elin Quintanilla Albertsson, IK Eos

 

Herrar U16

Joel Barenthein | Alvik Basket
Emil Krook | Wetterbygden Basket
Julius Berglund Price | Fryshuset Basket
Ludvig Lindby | Södertälje Bbk
Wilmer Christensen | KFUM Blackeberg
Emel Music | KFUM Göteborg
Anton Fontin | KFUM Blackeberg
Benji Musoke | Södertälje BBK
Isak Homelius | Wetterbygden Basket
Nathaniel Nzonyansi | KFUM Blackeberg
Robert Haegerstrand | Danderyd Basket
Samuel Obenjo | Sollentuna Basket
Frank Hultgren | Fryshuset Basket
Jakob Ringmar | Danderyd Basket
Theo Kermoury | AIK Basket
Viggo Stark | Ockelbo Basket
Ellis Kling | Fryshuset Basket
Simon Ögren | Danderyd Basket

Reserver:
Joel Berhan, BC Luleå
Lorenz Patron, Fryshuset Basket
Aleksandar Cigoja, Södertälje BBK
Leo Ryott, Alvik Basket

Damlandslaget samlas för juniläger
Damlandslaget samlas för juniläger
10 maj 2022

Årets första damlandslagstrupp kallas till läger 11-15 juni, och...

Damlandslaget till Uppsala
Damlandslaget till Uppsala
12 nov 2021

På söndag börjar damernas EM-kval i basket. Nu är det klart att en av...

David Visscher blir förbundscoach
David Visscher blir förbundscoach
27 okt 2021

Det blir den erfarne David Visscher som tar den fjärde positionen som...


Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago