Hoppa till innehållet

Kontakt Basketlandslagen

Landslagsansvarig

Fredrik Joulamo

08-6996315

fredrik.joulamo@basket.se

 

Mediaansvarig

Robin Svensson

073-832999

robin.svensson@basket.se

 

Marknadsansvarig

Johannes Wohlert

08-6996307

johannes.wohlert@basket.se

 

Landslagsledare

Damer Seniorer
Francois Gomez Förbundskapten

+33 608 860 214 

francoisgomez@yahoo.fr 
Francisco Pinto Coach 

0761658555

francisco.pinto@basket.se 
Jesper Sundberg Ass coach 070-988 65 36  jesper.sundberg@dolphins.se 
Atena Gerontidou Team manager 073-950 22 40 atena@basket.se
Houman Ebrahimi Läkare  

houman.ebrahimi@basket.se

David Holmgren Fysio 073-526 54 89 david.k.holmgren@gmail.com 
Johanna Höijd Fysio  076-820 92 99   hoijdjohanna@gmail.com
Robin Svensson Pressansvarig 073-832 99 99 robin.svensson@basket.se
       
Herrar Seniorer      
Hugo Lopez Förbundskapten +34 661 505 595 hugo.lopez@basket.se
Kenneth Grant Ass coach 076-339 97 78 Kenny.grant12@gmail.com
Pontus Frivold Ass coach    
Atena Gerontidou Team Manager 073-950 22 40 atena@basket.se
Edvard Bengtsson Fysio 070-947 67 88 eddiebengtsson@gmail.com
Calle Carlsson Fysio   calle.carlsson86@gmail.com
Johan Isevik Fysio 070-495 07 88 johanisevik@gmail.com 
Houman Ebrahimi Läkare   houman.ebrahimi@basket.se
Göran Ohlén Läkare   bg.ohlen@gmail,com
Robin Svensson Pressansvarig 073-832 99 99  robin.svensson@basket.se 
       

 

Rullstol Seniorer      
Gabriele Caligiuri Förbundskapten  +4915754685643 coachcaligiuri@gmail.com
  Coach    
  Fysio    
Carina Forell Team Manager  070-629 58 71  
       

 

Damer framtid      
David Visscher Head Coach 070-2703305 

visscher.david7@gmail.com 

Viktor Bengtsson Coach  073-6413707   vsbengtsson@gmail.com 
Mikael Johansson Coach 070-5294299   mikael1972@hotmail.com 
  Fysio    
       

 

Herrar framtid      
Peter Öqvist Head Coach  070-2218665  peter.oqvist@bclulea.se
Panagiotis Nikolaidis Coach  073-6509746   panosnikolaidis@hotmail.com 
Boris Balibrea Coach +34 652036615  boris.balibrea.oliveras@gmail.com 
  Fysio    
       

 

Damer U20      
Robin Sandberg Head Coach  073-023 18 54  sampasandberg93@gmail.com
Caroline Muzito-Bagenda  Coach  076-207 69 19   carro_mb@hotmail.com 
Tommy Johansson Coach 070-782 83 85 tommy.johansson@sundbyberg.se
Michaela Elgeryd  Fysio   michaela.hedin@gmail.com 
Thomas Lönnström  Team Manager     thomas.lonnstrom@gmail.com
       

 

Herrar U20      
Joakim Källman Head Coach   joakim.kallman@dolphins.se
Mikko Riipinen Coach 073-906 02 86 mikko.riipinen87@gmail.com 
Adam Engström Coach  073-7857971 engstrom.adam@hotmail.com
Johan Isevik  Fysio   isevik_89@hotmail.com 
Martin Grönhage  Fysio   martin.gronhage@hotmail.com 
Calle Carlsson Fysio   calle.carlsson86@gmail.com
Olle Skogh Team Manager    oskogh@gmail.com

 

Damer U18      
Kevin Taylor-Lundgren Head Coach 073-370 34 63 kevin_basket@hotmail.com
Johanna Riihiaho Coach   johanna.riihiaho@telia.com
Peter Johansson Coach 070-2183166 peter.johansson82@comhem.se
Erika Svanberg  Fysio   erika.svanhagen@gmail.com 
Cecilia Ehn Fysio 070-8284310 cecilia.ehn@basket.se
Kenneth Wadling Team Manager  070-597 66 45 kewa02@bredband.net

 

Herrar U18      
Michael Bree Head Coach   Michael.Bree@mark.se
Isak Lunden Coach 070-414 34 15 isak.lunden33@gmail.com 
Basil Shiltagh  Coach 

073-984 82 15 

basil.shiltagh@hotmail.com 

Johan Löfgren  Fysio   jlovgren9@gmail.com 
Kalle Westergren Fysio   westergren.kalle@gmail.com
Eva-Lena Klaasma Team Manager  070-239 09 98  evalenaklaasma@hotmail.com
       

 

Framtid Dam      
Mikael Nordqvist Head Coach 070-405 61 43  knubbe@eoslund.se 
Eva-Lotta Strömsten Coach  070-647 37 60 evalotta.stromsten@gmail.com
Anette Möllerström Coach 070-639 18 42 anette.mollerstrom@kan.se
Anna-Klara Blom Fysio   annaklara.blom@gmail.com

 

Damer U16      
Johan Persson Head Coach 070-837 37 90 johan.persson@basket.se
Ali Tabrizi  Coach 070-310 33 04  ali@3noll5.se
Ridwan Chowdhury Coach   rid.chowd@gmail.com
Emma Edenbert  Fysio   emma_edenbert@hotmail.com
Cacilia Ehn Fysio   cecilia.ehn@basket.se
Marja Olander Team Manager  073-315 07 51 marjazolander@gmail.com
       

 

Herrar U16      
Jörgen Fastberg Head Coach 073-634 16 80 jorgen.fastberg@basket.se
Christer Stjernborg Coach 070-756 66 53 christer.stjernborg@gmail.com
Jesper Andersson Coach  073-050 70 57  jesper.andersson@basket.se
Tom Karlsson  Fysio   tompapoa@gmail.com 
Michaela Elgeryd Fysio   michaela.hedin@gmail.com
Agnes Mellström Fysio   agnes.mellstrom@hotmail.com
Anders Bauer Team Manager  073-313 71 10 anders.bauer@kunskapsskolan.com
       

 

Damer U15      
Maria Modig Head Coach 070-293 99 71  maria.modig@skol.lulea.se
Joakim Lantto Coach 072-570 77 71

jockelantto@hotmail.com

Alva Stark Coach

073-032 22 16

alva.stark.98@hotmail.com
Mattias Lundgren Coach   coachlundgren@gmail.com
Agnes Mellström Fysio   agnes.mellstrom@hotmail.com 
       

 

Herrar U15      
Christer Sjögren Head Coach 070-534 51 45 christer.sjogren@basket.se
Anders Thomasson Coach 070-209 93 36  thomasson.anders@live.se
Håkan Larsson  Coach 070-538 56 58  hakan.larsson@bclulea.se 
Andreas af Kleen  Coach 076-114 54 11  andreas.afkleen@mark.se 

 

 

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stay in-the-know and dont miss a thing!

By Formsmedjan. Powered by Yago