Nästa upplaga av Basket-VM spelas 2023. Herrlandslaget inleder nu resan mot mästerskapet, med ett förkval i augusti. Förbundskapten Hugo Lopez har tagit ut 17 spelare som kan bli aktuella att spela förkvalet, och det är en trupp där nya namn tar plats bredvid landslagets stomme av spelare de senaste åren.
*** Uppdatering 28 juli: Nicholas Spires kommer inte att delta på herrlandslagets samling i augusti (personliga skäl). Elias Desport har kallats in till herrlandslagets bruttotrupp. ***
- Vi tänker att detta läger blir ett utmärkt tillfälle att titta på lite yngre killar som inte varit med förut. Att låta dem komma in tillsammans med de flesta ur vår stomme ger dem en bra chans att visa vad de kan bidra med, och ger dem en möjlighet att få känna på tempot och intensiteten, säger landslagsansvarige Fredrik Joulamo.
Sverige spelar kval till det stora VM-kvalet som inleds i november. I förkvalet lottades man mot Portugal och Österrike (som valde att ej delta, och Luxemburg tog deras plats istället), och förkvalet spelas i portugisiska staden Matosinhos mellan 12-19 augusti.
17 spelare är kallade till samlingen och träningslägret i Södertälje som inleds 2 augusti. Där blir blir det en veckas läger innan avfärd till Portugal 9 augusti. Tolv spelare kommer att tas ut och åka med till kvalmatcherna.
I den uttagna bruttotruppen finns det flera debutanter med, som utmärkt sig i SBL och på college de senaste åren. SM-guldvinnaren Felix Terins, de två senaste säsongernas vinnare av utmärkelsen Årets Stjärnskott, Barra Njie och Pelle Larsson, samt Nässjös David Höök är kallade till träningslägret. Dessutom är Mattias Markusson (1996, Loyola Marymount University) kallad till seniorlandslaget för första gången.
Tillbaka i landslaget är också Marcus Eriksson som senast spelade med herrlandslaget 2018, i just VM-kvalet. De senaste åren har Euroleague-spel gjort att han ej kunnat delta i EM-kvalfönstren i november och februari.
Thomas Massamba, den aktiva spelare med flest landskamper (124), är inte kallad till den kommande samlingen.
- Thomas är en spelare vi vet var vi har, och som vi vet alltid ställer upp och alltid levererar. Detta fönster har vi kommit överens om att han står över och låter yngre förmågor ta plats, men han är fortsatt uttagningsbar, förklara Fredrik Joulamo.
Följande spelare är kallade till VM-kvalfönstret 1 - 19 augusti 2021
Namn | Född | Längd | Pos. | A-landskamper | Moderklubb | Klubb 2020-2021 |
Denzel Andersson | 1996 | 203 | Forward | 6 | KFUM Hudik | Stal Ostrów (POL) |
Charles Barton Jr. | 1992 | 193 | Guard | 12 | Högsbo Basket | Tartu (EST) |
Simon Birgander | 1997 | 210 | Center | 7 | Helsingborg BBK | Joventut (SPA) |
Tobias Borg | 1993 | 184 | Guard | 46 | Södertälje BBK | Real Betis (SPA) |
Christopher Czerapowicz | 1991 | 199 | Forward | 25 | Kvarnby BBK | Obradoiro (SPA) |
Nathan Dawit | 1994 | 195 | Guard | 1 | Fryshuset Basket | Umeå BSKT |
Marcus Eriksson | 1993 | 201 | Guard | 11 | Uppsala Basket | Alba Berlin (TYS) |
Ludvig Håkanson | 1996 | 187 | Guard | 42 | Alvik Basket | Bilbao (SPA) |
David Höök | 1999 | 195 | Forward | - | Nässjö Basket | Nässjö Basket |
Pelle Larsson | 2001 | 1995 | Guard | - | Skuru Basket | Utah Utes (USA) |
Alexander Lindqvist | 1991 | 205 | Forward | 58 | Täby Basket | Stjarnan (ISL) |
Johan Löfberg | 1995 | 200 | Forward | 13 | Högsbo Basket | Vichy (FRA) |
Mattias Markusson | 1996 | 217 | Center | - | Alvik Basket | LMU (USA) |
Barra Njie | 2001 | 192 | Guard | - | Fryshuset Basket | Fryshuset Basket |
Melwin Pantzar | 2000 | 190 | Guard | 7 | Sigtuna BBK | Valladolid (SPA) |
Nicholas Spires | 1994 | 210 | Center | 34 | Tumba Basket | Real Betis (SPA) |
Felix Terins | 1998 | 188 | Guard | - | Norrköping BF | Norrköping Dolphins |
Kommande schema
2 augusti: Samling i Södertälje
2-8 augusti: Träningsläger i Södertälje, Täljehallen
9 augusti: Resdag till Portugal
12 augusti: Sverige-Portugal, 20.00 (svensk tid)
14 augusti: Luxemburg-Sverige, 20.00 (svensk tid)
16 augusti: Portugal-Sverige, 20.00 (svensk tid)
18 augusti: Sverige-Luxemburg, 20.00 (svensk tid)
Förutsättningar VM-kval
Sverige spelar förkval till VM-kvalet. Herrlandslaget i Grupp C tillsammans med Portugal och Luxemburg. Förkvalet består av 4 grupper med 3 lag i varje grupp, där de två högst placerade i varje grupp kvalificerar sig till VM-kvalet.
Vid kvalificering, så spelar Sverige VM-kval under följande tre fönster: 22 - 30 november 2021, 21 februari - 1 mars 2022, 27 juni - 5 juli 2022.
Den 30 juni fortsätter herrlandslagets VM-kval med bortamatch mot Finland....
Årets första damlandslagstrupp kallas till läger 11-15 juni, och...
Nu kan du säkra föreningsbiljetterna till sommarens häftigaste sommarens...
Stay in-the-know and dont miss a thing!